Darmowa dostawa od 299 zł
Kakao Ceremonialne y Mucho Más
Kakao Ceremonialne y mucho más
Menu
Darmowa dostawa od 259 zł
Kakao Ceremonialne y mucho más

Kakao bio, kakao organiczne, kakao zmyślone?

Czas czytania: 4 minuty

W sklepach spożywczych, supermarketach, sklepach ze zdrową żywnością, a także w Internecie, stykamy się dziś z produktami, które reklamowane są jako „ekologiczne”, „bio”, „organiczne”… określeń jest wiele, ale znaczenia bardzo różne. I choć trudno dokonywać uogólnień, przynajmniej część towarów sprzedawanych pod takimi „zielonymi”, modnymi nazwami, nie różni się za wiele od całej reszty. Jak wybierać i co wybierać? Na co uważać? Te i inne pytania dotyczące naszego życia konsumenckiego stają się coraz to bardziej istotne dla naszego zdrowia, jak i naszego portfela. Nie ma niestety żadnej uniwersalnej odpowiedzi na ten problem – może poza tym, że warto w miarę możliwości sprawdzać, czy to co kupujemy jest naprawdę lepsze niż produkt na półce obok.

Dlatego, specjalnie dla wielbicieli kakao, postanowiliśmy przyjrzeć się źródłom dotyczącym produktów takich jak: kakao bio, kakao organiczne i kakao ekologiczne. Choć nie posiadamy sposobu na to, żeby sprawdzić faktyczną jakość tych produktów, informacje na temat tego, czym właściwie różnią się te „zielone” produkty od innych, powinny być powszechnie dostępne. Być może rzeczywiście warto zapłacić nieco więcej i sięgnąć po produkt bio? Czy warto kupować organiczne kakao? Czym właściwie jest bio kakao? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Ciekawi Cię, czy dobrze robisz, pijąc ekologiczne kakao?

No to: sprawdźmy to!

Kakao bio – czy istnieje?

Kakao bio jest dostępne w szeregu sklepów internetowych i stacjonarnych. Opakowane w zielono-szare, ekologiczne materiały, z dużym, widocznym z daleka napisem „bio”, z pewnością zachęci wielu bardziej niż klasyczne produkty. Ale co to właściwie znaczy, że to kakao jest bio? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się nieco kwestii certyfikatów ekologicznych.

W Unii Europejskiej funkcjonuje coś, co nazywa się „Bio Certyfikatem”, a co opiera się na systemie norm o trudnym identyfikatorze PN-EN ISO 14001:2015. Podstawowa idea certyfikatu jest prosta: ma on zaświadczać o wysokim standardzie ekologicznym, w którym został wyprodukowany towar. Na podstawie dyrektyw unijnych dotyczących ekologii, przedsiębiorcy mogą postarać się o certyfikat i – jeśli go otrzymają – znakować swoje towary przy pomocy logotypu „bio” [1].

Jeśli jednak przyjrzymy się, do kogo kierowany jest „Ceryfikat Bio”, to okaże się, że do wszystko poza zakładami… rolno-spożywczymi. Tak – można mówić o bio-biurach podróży czy bio-bankach, ale nie o produktach takich jak kakao. Ale czy na pewno? Jeśli zajrzymy w inne miejsce, okaże się, że istnieją też „Certyfikaty Bio” dla rolników [2], oraz certyfikaty „Bio” działające tylko w ramach Polski [3]. Właściwie, to różnych certyfikatów świadczących o ekologiczności znajdziemy bardzo wiele. W dodatku, sama nazwa „bio” na opakowaniu nie świadczy o ekologiczności produktu [2]! Aby zidentyfikować, że produkt naprawdę jest certyfikowany, trzeba na nim znaleźć logo odpowiedniego certyfikatu, a nie samo określenie takie jako „bio” czy „eko”. Ale w takim razie, którego certyfikatu szukać? Można się pogubić!

Jeśli spojrzymy na ofertę kakao bio w Internecie, możemy znaleźć kakao certyfikowane przez Unię Europejską z zielonym znaczkiem liścia. Wydaje się, że to kakao jest najbardziej godne zaufania jeśli chodzi o ekologiczne standardy. Łatwo jednak dać się złapać, ponieważ na kolejnych stronach trafimy na kakao sygnowane jako bio… ale o żadnym certyfikacie nic wspomnianego nie ma. Z drugiej strony, można trafić również na certyfikaty o nieznanym pochodzeniu. Jeśli zostaniecie z naszym artykułem do końca, przekonacie się, że jest łatwiejszy sposób na zakup dobrej jakości, prawdziwego kakao! Ale teraz weźmy na warsztat kakao organiczne.

Czym jest kakao organiczne?

Wiemy już, że z kakao bio trzeba uważać, bo zamiast ekologicznego produktu, możemy dostać towar co prawda ładnie opakowany, ale niezgodny z naszymi oczekiwaniami. A jak to jest z organicznym kakao? Co to właściwie znaczy, że coś jest „organiczne”?

Żywność organiczna to taka, którą wytworzono bez użycia pestycydów i nawozów chemicznych, a także żywność niemodyfikowana genetycznie [4]. Czy to więc to samo, co żywność ekologiczna? Wygląda na to, że tak, a nawet, że certyfikat organiczności jest… dokładnie tym samym, co „Certyfikat Bio”. Przynajmniej na terenie Polski, określenia „ekologiczny”, „organiczny” i „bio” są synonimami [5]! Sugerowałoby to, że w stosunku do produktów organicznych powinniśmy stosować tę samą strategię: szukać zielonego liścia i uważać na oszustwo.

A jak to jest z kakao organicznym? Ponownie, możemy trafić na miejsca, gdzie nazwa „organiczne” stosowana jest nieco zbyt liberalnie i przez przypadek kupić produkt, który co najwyżej stał na półce obok produktu naprawdę ekologicznego. Nawet jednak, gdy widzimy, że produkt posiada certyfikat „bio” – tudzież „organiczności” albo „ekologiczności” – wciąż warto zachować ostrożność i sprawdzić, czy rzeczywiście mowa tutaj o europejskim certyfikacie.

Nie wszystko bio, co się świeci

Zakup żywności, w tym kakao, ekologicznej, zdrowej, która nie zostawia śladu węglowego i nie szkodzi środowisku, to na pewno świetna sprawa. Warto jednak pamiętać o tym, że moda konsumencka jest dla producentów potężnym narzędziem i jeśli okaże się, że „kakao bio” ma większy popyt niż takie, do którego nie dopisano tego magicznego słowa, wielu przedsiębiorców nie zawaha się przed zwiększeniem zysków. To samo dotyczy kakao ekologicznego i organicznego. Czy znaczy to, że nie ma żadnego sposobu na kupowanie ekologicznych produktów? Nie, ale zalecamy ostrożność i świadomy wybór, oparty na rzetelnych certyfikatach, takich jak certyfikaty unijne. A jak to jest z kakao ceremonialnym, które znajdziecie tutaj?

Kakao ceremonialne

Kakao ceremonialne, zwane również kakao prawdziwym, to produkt, co do którego można być pewnym, że jest stuprocentowym produktem z ziaren kakaowca. W naszym sklepie sprowadzamy kakao ze wszystkich stron świata i staramy się, by było to właśnie certyfikowane kakao. Prawda jest jednak bolesna: wielu rolników nie stać na zrobienie certyfikatu, a uprawiają świetne ekologiczne kakao, z dbałością od samej selekcji ziaren, przez proces uprawy i produkcji, aż do finalnego prażenia. Chcemy, by nasze produkty, zamiast wyłącznie prezentować się ładnie, były po prostu świetnej jakości. Takie właśnie kakao ceremonialne u nas znajdziecie. Spróbujcie sami!

4,7/5 - (4 votes)

Kakao Ceremonialne y Mucho Más

Do sklepu

Blog o Kakao

Blog

Sklep z Prawdziwym Kakao

Wyświetlanie wszystkich wyników: 17

Chocante - Kakao Ceremonialne

Kakao z rabatem

Dołącz do kakaowej grupy i wróć do sklepu z kodem rabatowym. 
Kupuj kakao ceremonialne, ziarna czy masło kakao we lepszej cenie.

Kod rabatowy ukryty w postach na grupie.
Dołączam

Kakao Ceremonialne y Mucho Más

Mamy ambicję importować kakao w proszku i kakao ceremonialne ze wszystkich stron świata. Staramy się sprowadzać kakao organiczne (BIO), ale nie wszystkich rolników stać na robienie certyfikatów bio, a uprawiają świetne ekologiczne kakao. Dlatego tutaj znajdziesz po prostu dobre kakao :). Na szczęście każde kakao jest 100% wegańskie i koszerne.
Posmakuj  Kakao
Chocante.pl © 2020 – 2023 All Rights Reserved
entercartphone-handsetcrosschevron-downarrow-uparrow-leftarrow-right
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram